Birinci büyük problemimiz terörse ikincisi de çarpık kentleşme!

İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı Durmuş Yalçın Konferans Salonu`nda düzenlenen 104. dönem kaymakam adayları konferansında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "Birinci büyük problemimiz terörse ikincisi de çarpık kentleşme" dedi...

14:56:00 | 0000-00-00
-- Adversting 5 --

Birinci büyük problemimiz terörse ikincisi de çarpık kentleşme!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı Durmuş Yalçın Konferans Salonu`nda düzenlenen 104. dönem kaymakam adayları konferansına katıldı.

Bakan Kurum, kaymakam adaylarına, İçişleri Bakanı kadar güvenlik ve emniyetten, Adalet Bakanı kadar adaletten, Çevre ve Şehircilik Bakanı kadar çevre ve şehirden anlamaları gerektiğini söyledi.

Kurum, "Kendinize güveniniz tam olsun bir kere ama istişare etmeyi, araştırmayı çok iyi bilmeniz gerekiyor. Bilmeyebilirsiniz, bilmemek ayıp değil ama istişare etmek çok önemlidir. Arkadaşlarınızla da istişare edin ama en son kararı siz vereceksiniz. Bilmediğiniz şeyi kesinlikle araştırın. Bilmeden kadar vermek yanlış bir yola sizi sürükler, o manada araştırmanız, bilgi edinmeniz çok önemli." şeklinde konuştu.

Anadolu Ajansı`nda yer alan habere göre;  Kurum, hafta sonları şehirleri ziyaret ettiği söyleyerek "İnşallah yerel seçime kadar da tüm şehirlerimize gideceğiz." dedi.

"Siz alıp o işi çözmekle sorumlu kişisiniz"

Bakan Kurum, kaymakamların sorumluluk alıp, bazı kararları vermesi gerektiğini söyledi. Kurum, "Bazen gidip, `ben yazıyla istedim, Ankara, ilgili bakanlık yapsın` veya `benim görevim bunu yazmaktı, ben de bunu yazdım...` Sizin göreviniz yazmak değil, siz postacı değilsiniz. Siz alıp o işi çözmekle sorumlu kişisiniz, bir şekilde çözeceksiniz. İsterseniz oradaki işçiyle, isterseniz bakanlıkla yapın ama o işi yapmak zorundasınız. Biz vatandaşa dokunmak, dinlemek zorundayız ve herkese eşit davranmak zorundayız. Bu sizin en önemli göreviniz." ifadelerini kullandı.

kurum, adaylardan kaymakamlık yaptıklarında kapılarını açık tutup, halkı tanıyıp, dilek ve taleplerini dinlemelerini istedi. Kurum, "Bunları yapıyor olmanız, oradaki halkla bütünlüğünüzü, halkla olan uyumunuzu her geçen gün artıracak. Sizin oradaki davranışınız, oradaki tutumunuz çok önemli. Bunu yaptığınız takdirde de zaten halkın gönlünü almış olacaksınız." dedi.

"Bütün ülkemizin mekansal planını çıkarmak zorundayız"

Kurum sözlerine şöyle devam etti; 

"Şehircilik anlamında bizim şöyle problemlerimiz var. Şehirlerin mekansal planlarını yapmamız gerekiyor. Bizim ülkedeki birinci büyük problemimiz terörse ikinci büyük problemimiz de çarpık kentleşme. Bu çarpık kentleşmede, siz bir ülkeye zarar vermek istiyorsanız, terörden daha büyük zarar verebilirsiniz. Çünkü bu çarpık kentleşmeye meydan verdiğinizde daha sonra bunların altyapısını, sosyal donatısını, ulaşımını çözebilmek adına birçok emek, zaman ve para harcamanız gerekiyor."

Bakan Kurum, Türkiye`nin deprem kuşağında bir ülke olduğunu hatırlatarak, çarpık kentleşmenin de 5-6 il dışında diğer tüm illerde bulunduğunu anlattı. 

Kurum, kaymakam adaylarına gittikleri ilçede bu konuda yapmaları gerekenleri anlattı. Kurum şunları söyledi; "Biz 100 günlük eylem planına da koyduk. Benim bu bakanlık döneminde yapmam gereken en önemli işin, bu ülkenin mekansal stratejik planının yapılması gerektiğini düşünüyorum. Buna da uğraşıyorum. Bununla ilgili üniversiteyle beraber çalışıyoruz. Bütün ülkemizin mekansal planını çıkarmak zorundayız. İlçelere gittiğinizde boş bulunan arsayı herkes bir şekilde `şöyle bir proje yapmalıyız` gibi yaklaşımlarla proje gerçekleştirebilir." 

Kaymakam adaylarına şehrin koordinasyonunu sağlamaları için geniş bir vizyonla bakmaları gerektiğini belirten Bakan Murat Kurum, görevli gittikleri şehrin haritasını incelemeleri, istatistik tutmaları ve kaynakları verimli tutmaları tavsiyesini de verdi.

Kaymakamların ilçeyle ilgili ihtiyaç taleplerine koşarak karşılık vereceklerine işaret eden Kurum, "Biz zaten hizmet için geldik. 50 yıl kaymakamlık yapsanız da olur, yapmasanız da olur, aslolan 3-5 sene yapın, iz bırakın." dedi.

Kentsel dönüşüm projelerine de değinen Kurum, kaymakam adaylarından ilçelerine gittiklerinde, ilçenin ihtiyacına ve vatandaşların bu konudaki talepleriyle ilgili de kentsel dönüşüm kararları almaları gerektiğini ifade etti.

İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı Durmuş Yalçın Konferans Salonu`nda düzenlenen 104. dönem kaymakam adayları konferansında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "Birinci büyük problemimiz terörse ikincisi de çarpık kentleşme" dedi.

İklim değişikliğinin de önemli bir sorun olduğuna dikkati çeken Kurum, tüm Karadeniz`de stratejik bir eylem planı hazırladıklarını anlatan Kurum, şöyle konuştu:

"Derelerin kesitleri, dere koruma bandı üzerindeki yerleşim alanları, kanalizasyonun, menfezin kesiti, köprünün dere güzergahından geçiyorsa sağlam bir zemine oturup, oturmadığı, oturmadıysa kazıklı mıdır, değil midir gibi birçok şeyin sizi her yere nüfus ederek, araştırarak, bunları tespit etmeniz gerekiyor. O gün orada bir milyon para harcarsınız, selden önce harcadığınız bu para belki devletimizi 50-100 milyondan kurtarır."

<script async custom-element="amp-auto-ads"
src="https://cdn.ampproject.org/v0/amp-auto-ads-0.1.js">
</script>

<amp-auto-ads type="adsense"
data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
</amp-auto-ads>
ETİKET :  

Tümü
-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>