Mutlu “Bayrampaşa’da bu seçimi ben alabilecek biriyim”

CHP’den Bayrampaşa Belediye Başkan Aday Adayı Hasan Mutlu “Benim siyasi ayrımcılığım, ötekileştirmem de yoktur. Her siyasi partiden dostlarım var. Bu sebeple ben her kesimden oy alabilecek biriyim. Ve bu seçimi ben alabilecek biriyim"

21:02:00 | 2018-10-27
-- Adversting 5 --

CHP’den Bayrampaşa Belediye Başkan Aday Adayı Hasan Mutlu yerel basın mensupları ile düzenlediği kahvaltılı toplantıya CHP Bayrampaşa Belediye Başkan Aday Adayı Hasan Mutlu, eşi Safiye Mutlu, CHP Bayrampaşa İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Ferit Üstün, İsmail Küllüğ, Hacı Subaşı, İlçe Kadın Kolları Başkanı Arzu Doyranlı, Gençlik Kolları Başkanı Göktunç Şentürk ve yerel basın mensupları katıldı.

Bayrampaşa Türkiye’deki 46 ilden daha zengin bir ilçeydi.

Toplantının başında, “Bayrampaşa’da güzel işler yapmak için arkadaşlarımla birlikte yola çıktık. Dersime iyi çalıştım” diyen Hasan Mutlu, “1961 yılında Karabük’ün Safranbolu ilçesinde doğdum. Karagümrük’te ilk ve orta okulu okuduktan sonra Vefa Lisesi’ni bitirdim. 19 Mayıs Üniversites Fizik-Matemotik Bölümü’nü okudum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni okurken, o zamanki şartlar gereği okulu bıraktım ve eğitimciliğe yöneldim. Öğrencilerle birlikte olmak bana haz veriyor. 1984’te üniversiteyi bitirince özel dershanelerde 4-5 yıl öğretmenlik yaptım. Birkaç arkadaş biraya gelip kendi kurumumuz kurduk. Dershaneler kapanınca da bir kısmını temel lise diğerlerini koleje çevirdik. 1990 yılında Bayrampaşa’ya geldim. İlk eğitim kurumumu da Bereç’te açtım. O günden beri Bayrampaşa, Bereç, Sultangazi ve Eyüp’te eğitim hizmeti veriyorum. Bayrampaşa’da 40 bine yakın bir öğrenci okuttum. İşimi severek yapan biriyim. Eşim de bana çok destek oluyor. 1990’da Bayrampaşa’ya geldiğim zaman Eyüp’e bağlı bir yerdi. Daha sonra ilçe haline geldi. 1992 yılında eğitimci olduğum için çevre ile ilgili araştırma yaptırmıştık. Bölgelerin içeriğine göre yatırım yolları aramak çevre ilçelerle ilgili araştırma yapmıştık.  Gaziosmanpaşa’ya o zaman yatırım yapmak akıl işi değildi. Bayrampaşa nezih bir noktadaydı. Türkiye’deki 46 ilden daha zengin bir ilçeydi. Ekonomik, kültür ve sosyal olarak iyi bir noktadaydı. Sanayi bölgesiydi. Tekstilciler, mobilyacılar, dökümcüler vardı. 46 ilden daha zengin bir ilçeydi. Bugüne gelince bir gelişme göstermedi. Aynı parti yönetmiş olduğu halde diğer ilçelerden geride kaldı” dedi.

Bayrampaşa’nın Sorunlarını Çözeriz
28 yıldır Bayrampaşa’da yaşadığı için ilçenin sorunlarını bildiğini ifade eden Hasan Mutlu, “Bayrampaşa’yı sokak biliyorum ve sorunlarını da çözeriz. Aksam saat 19.00’dan sonra ilçede hayat bitiyor. Esnaf kan ağlıyor. Ana caddelerdeki dükkanların yüzde 60’ı boş. Halkı üreten değil tüketen hale gelmiş, binalar eskimiş. Kentsel dönüşüm sorunu var. Eğitim ve sağılık sorunları çözülmemiş. Otopark ve yeşil alan sorunu çözülememiş. İstanbul’daki 39 ilçe arasında meydanı olmayan tek ilçe. Şimdilerde Gaziosmanpaşa meydanında boş dükkan yok. Esnaf mutlu. Kentsel dönüşüme de başladılar. Esenler daha da gelişti. Sultangazi gelişti. Bayrampaşa köy gibi kaldı. Son 20 yılda Bayrampaşa’ya ne yapıldı diye insanlara soruyorum. Bir cevap yok. Cevabı ben veriyorum. Merkez caminin yanına tuvalet yapıldı. Cevatpaşa’ya hayvan barınağı yapıldı. Diğer yapılan projeleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi yaptı. Bayrampaşa Belediyesi’nin oradaki parkın altına otoparkı İBB yapıyor. Kartaltepe’deki projeyi ve eski cezaevi alanındaki projeler de İBB tarafından yapılıyor. Kentsel Dönüşüm Bayrampaşa’da yılan hikâyesine geldi. Vatan Mahallesi 6,5 yıl önce afet bölgesi ilan edildi. Sonra mahkemelik oldu. Kentsel dönüşüm alanından çıktı. Eski cezaevi alanını da biliyorsunuz. Eski cezaevi alanı ilçenin öir akciğer olacak noktaydı. 200 dönümlük arazi iyi planlansaydı. Çok nitelikli ve düzgün bir yer olurdu. Önce üniversite sonra aktarma istasyonu yani depo alanı olacaktı. Orta Mahalle ve Vatan Mahallesi taşınacaktı. Sonra rezerve alını olmaktan çıktı. Kiptaş binalar yaptı. İsmetpaşa Mahallesi’nde Orta Cami’ye kadar kısmına kadar binası olanları eski cezaevi alanına almak istediler. Vatandaş işinin tırnağından arttırarak daire sahibi olmuş. Onların 80-100 metrekare dairesine 55 metrekare vermeye çalışırsanız bu insanlara yazık edersisiniz. Bunun başka çözümü bulunması gerekiyor” diye konuştu.

Otopark, Trafik Ve Yeşil Alan Sorunu
Bayrampaşa’nın diğer sorunlarının otopark, yeşil alan ve trafik sorunu olduğunu belirten Hasan Mutlu, “Yollar eski, binalar arasında daracık sokaklar cadde haline gelmiştir. Bayrampaşa yarımadaya yakın değerli bir noktada. Sanayi olmaktan çıkarıldı. Turizm ve hizmet alanına dönüştürüldü. Buna lafım yok. Ancak bir şeyi alırken yenisinin yerine bir şey koymanız lazım. Turizm koydunuz ancak Bayrampaşa’ya ne kadar faydası var? Bir aktarma noktası gibi oldu. 7-8 tane 5 yıldızlı otel var. Onun daha fazla projesi çıkmış yerler var. Ancak yatırımcılar bekletiyorlar. Demek ki umutlu değiller. 5 yıldızlı oteller aktarma istasyonu gibi çalışıyor. Sabah turistler geliyor otele yerleşiyor. Sonra turistik geziler yapıyor. Ancak Bayrampaşa’da gidebilecekleri bir nokta olmadığı için ilçe esnafına bir faydası olmuyor. 5 yıldızlı otel yaptığınız zaman otel çevresine bu insanların gezebileceği alanlar da yapmalısınız. O zaman esnaf da mutlu olur. Yeşil alan olarak hiçbir değişiklik yok. Yapılan parkların yüzde 70’i Necdet Özkan döneminde  yapıldı. Sadece revize edildi. Tuna Caddesi’ndeki ve Arda Turan Tesisleri dışında kalan parklara akşam saat 20.00’den sora giremezsiniz. Uyuşturucu ile mücadele yok. Engelli ve yaşlı vatandaşlarla ilgili bir çalışma da yok. 4 yıl önce 80-90 bin olan belediye borcu yeni bütçe planında ön görülen borç oranı 180 milyon TL’ye çıkmış. Bu borcun kapanma imkanı yok. Bu borç her yıl 30-40 milyon TL artar. Yatırım olmayınca bütçesi daha da artar. Biz örgüt üyesi arkadaşlarımızla, akil insanların teveccühüyle aday adayı olarak yola çıktı. Bizler cumhuriyeti kuran partinin üyesiyiz. Ben inanıyorum ki bu partinin her neferi kendisine verilen görevi en iyi şekilde yapar. Aday adayı arkadaşlarımın da yolu açık olsun. Yıllardan beri Bayrampaşa’da yaşayan biri olarak yola çıktım. Bayrampaşa’mıza hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

7 Ciltlik Proje Hazırladık
Toplantının soru-cevap kısmında ise basın mensuplarının sorunlarını yanıtlayan Hasan Mutlu, yapacakları projeler hakkında bilgiler verdi. Bayrampaşa’nın sorunlarının çözümü için 7 ciltlik bir çalışma hazırladıklarını belirten Mutlu, aday olması halinde yapacakları icraatlarla Bayrampaşa’nın çehresini değiştireceklerini inandığını söylerken, projeleri arasında Çocuk kreşi, Öğretmen evi, şehir merkezi de olduğunu söyledi.
İşte basın mensuplarının sorularına Hasan Mutlu’nun verdiği cevaplar;

Kentsel Dönüşümde Vatandaş Borçlandırılmamalı
Kentsel dönüşüm çözülemeyecek bir sorun değildir. Yerinde dönüşüm olmalıdır. Vatandaşlarla birlikte olmalıdır. Vatandaşlar olabildiğince borçlandırılmamalıdır. Bu 3 unsura dikkat edince dönüşüm sağlıklı olur. İsmetpaşa Mahallesi’nin bir kısmını taşımak için eski cezaevi alanına 6 ile 12 kat arası binalar yapıldı. 80 metrekareye karşı 55 metrekare 1+1 daireler var. Bizim Türk ev yaşamına aykırı. Özellikle ailelere uygun değil. Bizim aile kültürümüze ait olmayan yerler yapılıyor. Hepsini 12 kat yapsaydınız. Yeşil alanlarını büyütseydiniz. İnsanların dairelerini bire bir verme şansınız olsaydı. 2400 daire sayısın arttırıp ihtiyaç üzeri fazla daireden gelen getiri ile maliyetler karşılanabilirdi. Çok cüzi rakamlara istenilen ölçülerde daireler vatandaşlara verilebilirdi. Puanlama sistemi koymuşlar. Para farkı ortaya koyuyorlar. İnsanları borçlandırıyorlar. ‘Devlet Baba’ deriz. Devlet vatandaşın babasıdır. Baba evlatlarına bakmalı. Vatan Mahallesi sorununu aşamadılar. Yeni okulların ve pakların altına otopark yapılabilir. Merkezi yönetimlerle bu sorunlar çözülür. Kentleşme yapılırken planlama yapılmayınca iş bu noktaya gelir. Trafik sorunu giderek artar. Bu sadece Bayrampaşa’nın değil Türkiye’de bir çok yerde bir sorun. Önce fizibilite yapıp sonra imara açılmalı. Önce şuraya şunu yapalım diyorlar. Sonra vatandaşla anlaşmaya çalışıyorlar.

Uyuşturucu Kanayan Yaramızdır
Uyuşturucu kanayan yaramızdır. Bir aile olarak hepimizi ilgilendiriyor. Hep birlikte müştereken çözülmesi gerekmektedir. Vatandaş uyuşturucu kullananları şikayet etmeye korkuyor. Sokak aralarındaki bu satıcılara karşı önlem için bu satıcıların başları önlenmeli. Bu konuda ailelere ve çocukları da eğitmeliyiz. Çocuklarımızı spor gibi yararlı şeylere yönlendirmeliyiz. Basın emekçileri, muhtarlar ve akil insanlardan oluşan uyuşturucu ile mücadele komisyonumuz olacak. Güvensiz alanlara karsı önlemler alacağız. Rehabilitasyon merkezimiz olacak. Destekleyici komisyonumuz olacak.

Bayrampaşa’ya Spor Lisesi Kazandıracağız
Bayrampaşa sporun merkezidir. Türkiye gelinde tanınmış bir çok sporcu yetiştirmiştir. Çok ünlü basketbolcu ve futbolcularımız var. Bayrampaşa sporun merkezidir. Sporun merkezi olan Bayrampaşa’da spor atıl duruma düşmüş. 5 bine yakın lisanslı sporumuz var. 5 tane antrenman sahası 2 maç oynanan stat var. 17 kulüp var. Bir takıma idman için düşen süre 1 saat belki. Bayrampaşa’ya mutlaka bir Spor Lisesi ya da Spor Akademisi kazandıracağız.

Engelliler Ve Yaşlılara Yönelik Çalışmalar Artacak
Engelliler ile ilgili büyük sıkıntılarımız var. Ailelerinin de sıkıntısı var. Allah ailelere sabırlar versin. Kendilerine vakit ayıramıyorlar. Evladının acısıyla onlarla ilgileniyorlar. Belediye olarak engellilere çok önem vermeliyiz. Sadece engelliler değil ailelerine yönelik alanların sayısını arttıracağız. Ayrıca yaşlılara yönelik projelerimizle onların yanında olacağız.

Gençlik Ve Eğitim Yönünde Çalışmalar Yapacağız
Gençliğin yönlendirilmesi konusunda ciddi çalışmalar yapacağız. Eğitimci olduğum için önem verdiğim konuların başında geliyor. Sınav sistemi başarılı değil. Çocukları başarılı olabilecekleri mesleklere yönlendirmek için çalışmalar yapacağız. Öğrenci mezun oluyor ama iş bulamıyor. Bu ülke sorunu. Elimizden geldiğince rehberlik ve araştırma servisi kuracağız. BAYGEM iyi bir yer ama daha çok geliştirilmesi lazım. Giderleri de çok fazla. Spor lisesi ve akademisini mutlaka Bayrampaşa’ya kazandıracağız. Antrenman sahasını da kazandıracağız.

Bereket Konvoyu’nu Daha Da Geliştirmeliyiz
Bereket Konvoyu projesini daha da geliştirmeliyiz. Balan göçmenleri Bayrampaşa’nın güzel bir mozaiğidir. Bayrak sevdalısı, dini inançlarına sahip olan insanlardır. İstanbul’da HDP’ye en az oy çıkan 2. ilçe Bayrampaşa’dır. Biz elbette ki Balkanlarla kardeşlik çalışmalarını devam ettireceğiz. Buradaki işadamlarının oraya yatırım yapmasını sağlamalıyız. Özelikle Makedonya’da böyle bir ihtiyaç var.

Halkla İç İçe Olmaya Devam Edeceğim
Bayrampaşa’da bulunan tüm vatandaşlarla ilgili çalışmalar yapacağız. Halka yakın adamım. Egom yoktur. Öfkem de yoktur.  Birine kızsam bile küsmem 3 dakika sonra konuşurum. İlkokuldan itibaren hep çalıştım. 12 sene garsonluk yaptım. Unkapanın’da hamallık da yaptım. Halkla iç içe olmayı severim. Her zaman onlarla olmaya deva edeceğim. Yanımda çalışan çaycıma bile ‘bana çay getir’ demeye utanırım. ‘Müasait olduğunda çay getirir misin’ derim.

Çok Çalışarak Oy Farkını Kapatabiliriz
Oy farkı rahatlıkla kapanır. Çalışırsanız olur. Özellikle yerel yönetimlerde bu iş değişir. Yerel ile genel seçimlerde insanların algısı biraz farklı oluyor. Bizim genel seçimlerde oy oranımız yüzde 26-27. İlçede seçmen sayımız son 20 yılda 185 bin ile 205 arasında değişiyor. Yüzde 40-45 arası oy alıyoruz. Bahri Sipahi’nin seçiminde 67 bin oy aldık. Yerel seçimde fark 9 bindi. Son seçimde örgütte çalışan arkadaşlarımızın dışlanması nedeniyle aradaki fark 19 binlere çıktı. Ben her partiye yakın bir insanımdır. Siyasi düsüncem farklıdır ama tüm partilerden dostlarım ve arkadaşlarım vardır. Bu farkın kapanacağına ve benim kapatacağıma inanıyorum.

Belediye Gelirlerinin Hazineye Bağlanması Doğru Değil
Belediye gelirleri yakında hazineye bağlanacakmış. Ben bunun bir şekilde çözüleceğine inanıyorum. Doğru bir karar değil. Hizmet anlamında sıkıntı olur. Ben kendime güveniyorum. Onarın partisinden daha çok yardım alacağımızı düşünüyorum. Ben hizmet adamıyım.

Silivri Belediyesini Örnek Alıyorum
Düzgün işini yapan Silivri Belediyesi’ni seviyorum. Tarım reformu yaptılar. Tarım Lisesi kurdular. Bizim spor alanında yapacağımız gibi.

Bayrampaşa´nın çok sorunu olduğunu bu sorunları çözmek içinde projelerinin hazır olduğunu söyledi. Bayrampaşa´nın merkezi olmadığını, yeşil alanların yetersiz olduğunu, Kentsel dönüşümde vatandaşların daha yaşanabilir bir alan ve mekana borçlandırmadan kavuşturacaklarını da sözlerine ekledi.  

<script async custom-element="amp-auto-ads"
src="https://cdn.ampproject.org/v0/amp-auto-ads-0.1.js">
</script>

<amp-auto-ads type="adsense"
data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
</amp-auto-ads>
ETİKET :  

Tümü
-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>