“Pazarı Dolaşıp Eve Elimiz Boş Gidiyoruz”

Esenlerde Havaalanı mahallesinde Salı pazarında konuştuğumuz vatandaşlar “Şu an sadece üzüm ve kabak alabildim eksik çok ama alamıyoruz. Fiyatlar cep yakıyor. Durum böyle olunca da pazarı dolaşıp eve elimiz boş gidiyoruz’ diye konuştu.

22:02:49 | 2018-10-08
-- Adversting 5 --

“Pazarı Dolaşıp Eve Elimiz Boş Gidiyoruz”

Haber: Pınar Budak

Ülkemizin içinden geçtiği bu zorlu dönemde meyve ve sebzeye gelen zamlar üzerine pazara inerek halkın nabzını tuttuk. Vatandaşlar durumdan şikâyetçi olduklarını ve fiyatların cep yaktığını belirtti.

Esenler Havaalanı mahallesinde kurulan Salıpazarı ve Turgutreis mahallesinde kurulan Perşembe pazarına giderek zamlardan sonra hem satıcının hem de alıcının fiyatlardan ne derece etkilendiği araştırdık. Tüketici esnaftan, esnaf toptancıdan dert yanıyor.

Pazarın son durumu hakkında soru yönelttiğimiz Şaduman Hanım ‘ Artık nasıl geçineceğimizi bilemiyoruz pazara geldik ancak hiç bir şey alamadık. Şu an sadece üzüm ve kabak alabildim eksik çok ama alamıyoruz. Fiyatlar cep yakıyor. Durum böyle olunca da pazarı dolaşıp eve elimiz boş gidiyoruz’ diye konuştu.

“6 liraya domates olur mu hiç!”

İsmini vermek istemeyen bir hanım ablamız dapazardan oldukça şikayetçiydi  ‘her şey çok pahalı, daha önce 2 liradan aldığımız biber 4 lira, 2,5 liradan aldığımız domates ise 6  - 7 lira olmuş. Bu sene buzdolabına kış için hiç bir hazırlık yapamadık. Önceden kışlık erzağımızı hazır bulundururken şuanda günü birlik ihtiyacımızı zor karşılıyoruz. Yaz günü böyle olan fiyatlar kışın ne olur bilemiyorum. Geçen gün toruna okuldan eşofman takımı istediler gittik sorduk 100 lira dediler. Ben bu fiyat artışlarının çoğunu esnafın yaptığını düşünüyorum. Bu durumdan faydalanarak fiyatları artırıyorlar’ diye konuştu.

“Bizler De Müşteri Gibi Durumdan Şikayetçiyiz”

Durumun son derece kötü olduğunu belirten pazar esnafından Yusuf Bilik  ‘Bizler de müşteri gibi bu durumdan şikayetçiyiz. Daha önce halden 3,5 liraya aldığımız üzüm şimdi 4,5 lira oldu. Alıyoruz ama satamıyoruz. Fiyatlar müşteriye ağır geliyor. Ben bu durumun geçici olacağını düşünüyorum. Henüz sera domatesi çıkmadı, o çıkınca fiyatlarda da bir düşüş olacağını umuyorum’ dedi.

 “Orası şu an bomboş, kimse doğru düzgün gelip gitmiyor”

Yusuf Bilik Fevzi çakmak mahallesinde yapılan Adem Baştürk Kültür Merkezi’nde yapılan pazar yeri ve kültür merkezini eleştirerek “burası yapılıp işlevsiz bir şekilde bırakıldı. Okul yapılmış olsa idi en azında çocuklarımızın yararına olurdu” diyerek sözlerine şöyle devam etti. ‘Bunun dışında Esenler’in en önemli sorunlarından birinin de eğitim olduğunu düşünüyorum. Ben Fevzi Çakmak Mahallesi’nde oturuyorum. Çocuğum Engin Can İlk Öğretim Okulu’nda 55 kişilik sınıfta okuyor. Bu derece kalabalık olan sınıflarda çocuklarımız hiçbir şey öğrenemiyor bu yüzden çocuklarımızı mecburen dershanelere yönlendirme durumunda kalıyoruz bu da omuzlarımıza ayrı bir külfet yüklüyor. Belediyemiz geçtiğimiz senelerde yine Fevzi Çakmak Mahallesi’ne  Adem Baştürk Kültür Merkezi’ni inşa etti. Orası şu an bomboş, kimse doğru düzgün gelip gitmiyor, boşuna yapılmış bir bina olduğunu düşünüyorum. Onun yerine bir okul yapabilirlerdi ve hem bizleri hem de çocuklarımızı böyle zor durumda bırakmamış olurlardı’ dedi.

<script async custom-element="amp-auto-ads"
src="https://cdn.ampproject.org/v0/amp-auto-ads-0.1.js">
</script>

<amp-auto-ads type="adsense"
data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
</amp-auto-ads>
ETİKET :  

Tümü
-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>