Tozkoparan`da Neler Oluyor

"Yapılan Rantsal Paylaşımdır" Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), İstanbul Güngören Tozkoparan kentsel dönüşüm ve gelişim projesi için düğmeye bastı. Kentsel dönüşüm altında `rant`sal dönüşüm için ?Kanunsuz? çalışmalara başladılar diyen mahalle sakinleri tepkili...

15:26:00 | 2018-10-02
-- Adversting 5 --

 Tozkoparan’da Neler Oluyor…?
 "Yapılan Rantsal Paylaşımdır" Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), İstanbul Güngören Tozkoparan kentsel dönüşüm ve gelişim projesi için düğmeye bastı. Kentsel dönüşüm altında `rant`sal dönüşüm için “Kanunsuz” çalışmalara başladılar diyen mahalle sakinleri tepkili...
 
Tozkoparan Toki projesi 5 Mart 2018 saat 14:30’da ihaleye çıkıyor. İstanbul Güngören Tozkoparan Mahallesi kentsel dönüşüm ve  gelişim projesi toplam 224 adet konuttan oluşuyor.
İstanbul ili, Güngören ilçesi, Tozkoparan Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi 224 adet konut inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi işi 5 Mart’ta yapılacak olan ihale ile start alacak. Proje TOKİ ve Güngören Belediyesi işbirliği ile hayata geçirilecek.
 
Mahalle sakinleri yapılacak olan kentsel dönüşüm değil rantsal dönüşümdür diyerek TOKİ’nin bu alanda yapacağı çalışmaya engel olacaklarını söylediler. Mahalleliler “dayanışma içinde olmalıyız” “Halk için yapılacak Kentsel Dönüşüme değil,  halkın haklarını gasp edecek dönüşüme karşıyız” kararını aldılar.


 
Konuştuğumuz mahalle sakinlerinin endişeli ve bir o kadar da tepkiliydiler.
 
Vatandaşlar tepkilerini şöyle dile getirdiler. “TOKİ ve Güngören Belediye işbirliği ile Tozkoparanda imza toplama gayreti 1,5 yıldır fiyasko ile sonuçlanmak üzere. Bunu gören TOKİ, imza sayısını arttırabilmek için, 2000 yılında İmar ve İskan Bakanlığı tarafından Milli Eğitim Bakanlığına okul alanı için bırakılan 8 dönümlük alanı, 2016 yılında Milli Eğitim Bakanlığından alıp, 1,5 dönümlük alan veriyor. Verilen Bu alanda bir spor kulübü alanı. Fakat bu alana konut yapmaya çalışan TOKİ gerçek planlarını açıklamama adına hukuksuz olan bu yolu izliyor. Oysa ki bu  alana konut yapmaya çalışan TOKİ gerçek planlarını açıklamama adına hukuksuz olan bu yolu izliyor. Oysa ki bu alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İBB kayıtlarında okul alanı olarak görülüyor. Yani yasal olarak bu alana konut yapılamaz.

“Yapılan Rantsal Paylaşımdır”
Belediye ile TOKİ 13 Haziran 2016 günü imzaladıkları protokole göre, bu alan belediye tarafından temizlenip TOKİ’ ye teslim edilmeli. Bu nedenle Belediye yükümlülüğünü yerine getirip Tozkoparan`dan nemalanmak adına ağaç kesimine başladı. 2 saatte 25 tane 30 yaşında ki çeşitli ağaçları kestiler. 16,30 da olay yerine gelince ağaç katliamını durdurdum. Ertesi gün geleceğiz dediler. Ertesi gün yine geldiler. Bu sefer karşılarında halkı buldular. Halk oynanan oyunu gördü. Göstermelik yapacakları binalarla halktan imza alacaklar ve halkın yaşayamayacağı koşulları oluşturarak mahalleden göç edmelerine3 zorlanacaklar. Sözde yerinde kentsel dönüşüm yapıyorlar, yapılan rantsal paylaşımdır.  Bu durumu hukukçularımızla görüşüyoruz. Edindiğimiz bilgilere göre, bu binalar için 05 Mart 2018 günü saat 14,30 da TOKİ’nin Halkalı - K.Çekmece hizmet binasında ihale yapacaklar” diyerek sitem ettiler.
Ağaçlar kesildi, mahalleli isyan etti…

 
 

<script async custom-element="amp-auto-ads"
src="https://cdn.ampproject.org/v0/amp-auto-ads-0.1.js">
</script>

<amp-auto-ads type="adsense"
data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
</amp-auto-ads>
ETİKET :  

Tümü
-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>