Yargıtay, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu`nun tahliyesine karar verdi

Yargıtay, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu`na verilen 5 yıl 10 ay hapis cezasını onarken, Berberoğlu`nun milletvekilliği sona erinceye kadar cezasının infazının durdurulmasına ve tahliyesine karar verdi.

17:40:00 | 0000-00-00
-- Adversting 5 --

Yargıtay, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tahliyesine karar verdi.

Yargıtay, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’na verilen 5 yıl 10 ay hapis cezasını onarken, Berberoğlu’nun milletvekilliği sona erinceye kadar cezasının infazının durdurulmasına ve tahliyesine karar verdi.
Temyiz incelemesini esastan yapmasının ardından kararı açıklayan daire, oy çokluğu ile hapis cezasını onarken, Anayasa’nın 83/3 maddesi gereğince tahliyeye hükmetti.
Berberoğlu, 19.15 sularında Maltepe Cezaevi’nden tahliye edildi.
Berberoğlu, tahliyesinin ardından yaptığı ilk açıklamada şöyle konuştu:
Takdir edersiniz ki yaşadığım aşağı yukarı 16 aylık bir süreç. Üzerine düşünülecek ve Türkiye’nin karar vermesini gerektirecek bir süreç. Beni mazur görün; birkaç gün aileme, partime bir danışayım. Bundan sonraki hareket tarzımı bir anlayayım. İlginize teşekkür ederim. Özellikle eski meslektaşlarımın, yani medyanın Maltepe Cezaevi’nde beni hiç yalnız bırakmadığını farkındayım.
Ne olmuştu?
CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, MİT TIR’ları aracılığıyla Suriye’deki cihatçı çetelere silah taşınmasına ilişkin görüntülerin Cumhuriyet gazetesinde yayımlanmasına ilişkin soruşturma kapsamında “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak” iddialarıyla İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmış ve toplam 25 yıl hapse mahkum edilip tutuklanmıştı.
İstinaf (İstanbul Bölge Adliye) Mahkemesi, yapılan itiraz sonucunda kararı bozmuş, dosyayı tekrar yerel mahkemeye göndermişti. Yerel mahkeme ise kararında diretmiş ve İstinaf Mahkemesi’nin bozma kararını usul ve yasaya aykırı bularak dosyayı iade etmişti.
İstinaf Mahkemesi ise yeniden değerlendirmesinde Berberoğlu’na “casusluk” suçlamasından değil,“devletin güvenliği, iç veya dış siya seçildiğine dikkat çekerek davanın durdurulmasını ve tahliye kararı verilmesini talep etmişti.
Yargıtay 16. Ceza Dairesi ilk olarak bu kararı reddetmiş, bu karar üzerine Berberoğlu “Anayasası çalınan milletvekili” imzasıyla yaptığı açıklama ile savunma hakkını ve dışarıyla haberleşmeyi kesme kararı almıştı. Avukatları ise davayı bir üst mahkemeye taşımıştı.

Kaynak: Sendika.org

<script async custom-element="amp-auto-ads"
src="https://cdn.ampproject.org/v0/amp-auto-ads-0.1.js">
</script>

<amp-auto-ads type="adsense"
data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
</amp-auto-ads>
ETİKET :  

Tümü
-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>