Bugün, 6 Şubat 2023 Pazartesi

"EĞİTİMLE YENİDEN BULUŞMA PROJESİ"YLE KAYIT DIŞI ÖĞRENCİLER İSTANBUL’DA EĞİTİME KAZANDIRILIYOR

Eğitim sistemine farklı sebeplerle dâhil olmayan öğrencilerin eğitime kazandırılması amacıyla başlatılan 'Eğitimle yeniden buluşma' projesi İstanbul’da başarıyla uygulanıyor.

4 Ocak'ta başlayan proje sayesinde ortaöğretimdeki okullaşma oranı yüzde 97'ye yükseldi. 

Proje çerçevesinde İstanbul’da yapılan çalışmaları değerlendiren İl Millî Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, "Bakanlığımızın öncülüğünde başlayan proje kapsamında biz de bütün ilçelerimizde ilgili birimlerimizle çalışmalarımızı başlattık. Sayın Millî Eğitim Bakanımız ortaöğretimdeki okullaşma oranlarını yüzde 95’den; yüzde 97’ye çıktığını duyurdu. Kısa zamanda projenin okullaşma  oranlarına bu şekilde yansımış olması oldukça memnuniyet verici.” açıklamasında bulundu. 

Süreçle ilgili tek bir öğrencinin bile eğitime kazandırılmasının önemine vurgu yapan Yazıcı, “Birey ve toplumun gelişmesini sağlayan, değerlerin nesilden nesillere aktarılması süreci olan eğitim, bir seferberlik sürecidir. Bu süreçte Sayın Bakanımızın da ifade ettiği gibi hiçbir öğrencimizi kaybetmek istemiyoruz. Okul öncesiden mesleki eğitim merkezleri ve açık öğretim de dahil olmak üzere tüm kademelerde eğitim sistemine dahil olmayan öğrencilerimizi eğitim sistemine kazandırıyoruz. Proje gençlerimizin, çocuklarımızın geleceği açısından çok önemli bir adım. Geleceğimizin umudu olan her çocuğumuza eşit şartlarda eğitim imkânı sunmak, temel gayemizden biri. Tüm ilçelerimizde sahada detaylı incelemelerde bulunduk. Herhangi bir sebeple eğitime ara vermiş ya da kayıt dışı olan çocuklarımıza ulaştık. Bu çocuklarımızın eğitimle buluşabilmesi için  Bakanlığımızın sunduğu imkanlar; şartlı eğitim yardımları, pansiyonlar, taşımalı eğitim, ücretsiz yemek, ücretsiz ders kitapları gibi uygulamalarla öğrencilerimize ve velilerimize destek olmaya devam ediyoruz. Mart ayının sonuna kadar ortaöğretimdeki okullaşma oranlarının yüzde 99'a çıkarılması hedefiyle tüm çocuklarımızı eğitimle yeniden buluşturmak için bizler de çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.  • Pazartesi 6.1 ° / 1.3 ° Siddetli yagmurlu
  • Salı 3.9 ° / 1.8 ° Orta kuvvetli yagmurlu
  • Çarşamba 4 ° / 1.4 ° Orta kuvvetli yagmurlu