Bugün, 21 Temmuz 2024 Pazar

Barış Anneleri'nden Emine Şenyaşar'a ziyaret: Hepimizi temsil ediyor

Barış Anneleri

Barış Anneleri’nin Anneler Günü dolayısıyla Emine Şenyaşar’ı ziyaretine polis ablukayla engel oldu. Anneler Şenyaşar ile DEM Parti Genel Merkezi’nde bir araya geldi.

Barış Anneleri’nin Anneler Günü dolayısıyla Emine Şenyaşar’ı ziyaretine polis ablukayla engel oldu. Engellemelerin ardından oturma eylemi başlatan anneler Şenyaşar ile DEM Parti Genel Merkezi’nde bir araya geldi.

Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018’de AKP eski milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Riha Milletvekili olan oğlu Ferit Şenyaşar ile Adalet Nöbeti’ni 101’inci gününde devam etti. Nöbetin 101’inci gününe denk gelen Anneler Günü vesilesiyle Şenyaşar’ın anneler gününü kutlamak için gelen Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜM BEL-SEN) Kadın Meclisi, DEM Parti üyeleri ve üniversite öğrencileri polisin ablukasından dolayı bakanlık ek binası önünde ziyaretlerini gerçekleştirdi.

Emine Şenyaşar.

Ardından Mersin ve Adana’dan gelen Barış Anneleri de Anne Şenyaşar’ın anneler gününü kutlamak istedi fakat anneler bakanlığın bulunduğu sokakta polis ablukasıyla karşılaştı. Sokağı ablukaya alan polisler annelerin Şenyaşar’ı ziyaret etmesine izin vermedi. Sokağın başında bir süre bekleyen anneler ardından DEM Parti Genel Merkezinin bulunduğu Büklüm Sokağına gelerek oturma eylemi başlattı.

Barış Anneleri'nin oturma eylemi.

ANNELERDEN ŞENYAŞAR’A KARANFİLLİ KARŞILAMA

Emine Şenyaşar’ı görmeden Ankara’dan ayrılmayacaklarını belirten anneler uzun süre oturma eylemlerini sürdürdü. Daha sonra annelerin bulunduğu yere gelen Emine Şenyaşar’ı Barış Anneleri, karanfiller ve “hak hukuk adalet”, “Bijî berxwedana zindanan” sloganları ile karşıladı. Annelere, DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Sevilay Çelenk ve DEM Parti Iğdır Milletvekili Yılmaz Hun eşlik etti.

Emine Şenyaşar.

‘6 YILDIR ENGELLERLE KARŞILAŞIYORUM’

Ardından DEM Parti Genel Merkezi önünde açıklama yapan Şenyaşar, polis ablukasına kendisine yaşatılan hukuksuzluğa isyan etti. Eşini ve çocukları katledenlerin korunduğun ifade eden Şenyaşar, 6 yıldır adalet aradığını ancak iktidarın engellemeleriyle karşılaştığını vurguladı. Şenyaşar, “Bize bu zulmü yaşatanlar tutuklu bulunan oğlumu da bir hücrede öldürmeye çalışıyorlar” dedi.

‘EMİNE ANNE BU ÜLKENİN ADALET ARAYIŞIDIR’

Adana Barış Anneleri inisiyatifi adına konuşan Barış Annesi Refika Akın, Emine Şenyaşar’ın yalnız olmadığını ve her zaman yanında olacaklarını belirterek, “Biz bugün Anneler Günü vesilesiyle Emine Şenyaşar’ın yanında olmak istedik. Ancak engellendik adalet arayışımızdan dolayı bize izin verilmiyor. Emine Şenyaşar bu ülkenin adalet arayışıdır, hepimizi temsil ediyor. Onu hiç bir zaman hiç bir yerde yalnız bırakmayacağız” ifadelerini kullandı. Kaynak Evrensel Gazetesi  • Pazar 32.7 ° / 24.3 ° Güneşli
  • Pazartesi 34.9 ° / 24.8 ° Güneşli
  • Salı 32.5 ° / 25.1 ° Güneşli