Bugün, 21 Temmuz 2024 Pazar

Marmara Denizi'ndeSon depremler öncü mü?

Marmara Denizi

Marmara Denizi'nde 4 günde 10 deprem Japon deprem uzmanı tehlikeye dikkat çekti: Son depremler öncü mü?

Marmara Denizi'nde 4 günde 10 deprem meydana geldi. Kahramanmaraş depremlerinin ardından gözler İstanbul'a çevrilirken Japon deprem uzmanı Yoshinori Moruwaki, Marmara'daki hareketliliğe dikkat çekerek uyarılarda bulundu.

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki deprem 11 ilde büyük yıkıma yol açtı. Yaklaşık 50 bin insanın yaşamını yitirdiği felaket, deprem gerçeğini bir kez daha hatırlattı. Kahramanmaraş depremlerinin ardından gözler, bilim insanlarının yıllardır uyardığı Marmara'ya ve İstanbul'a çevrildi. Ülkenin en büyük kenti olan İstanbul'da en az 7 büyüklüğündeki bir depremin eli kulağında olduğunu söyleyen bilim insanları uyarıyor.

Marmara Denizi'nde 4 günde 10 deprem

Marmara Denizi'nde 6-9 Mart arasında büyüklüğü 1.2 ile 4.2 arasında değişen 10 deprem meydana geldi. Marmara'daki hareketlilik vatandaşları tedirgin etti.

Bu depremlerin beklenen İstanbul depremiyle alakasının olup olmadığı ise merak ediliyor. Japon deprem uzmanı Yoshinori Moruwaki HaberTürk yayınında merak edilen bu soruya yanıt verdi.

Bu depremler öncü mü?

Deprem uzmanı Moruwaki, "Bu depremlerin öncü bir deprem olma ihtimali var mı?" sorusuna "Korkulmasın ama hazırlıklı olunsun. Bir gün gelecek. Bunu ben 10 senedir devamlı söylüyorum. 30 sene içinde yüzde 60, 7.5 gibi yani 1999'un depremi gibi deprem bekliyoruz" cevabını verdi.

"3 sene önce Silivri tarafından deprem başladı sonra Elazığ, Bingöl, sonra tekrar Elazığ... Aynı zamanda İzmir tarafında Manisa, Muğla... Sonra da Kahramanmaraş ve Hatay. Ben 32 senedir Türkiye'deyim bu kadar hareket yoktu" diyen Moruwaki, Kahramanmaraş depremlerinde enerjinin boşaltıldığını ancak bunun güneye doğru indikten sonra Elazığ, Bitlis civarına gideceğini belirterek Kuzey Anadolu Fay Hattı'nı işaret etti.

Bu durumu 'domino' benzetmesiyle açıklayan Moruwaki, "Daha sonra Marmara tarafına gidiyor gibi görüyorum" diye konuştu.

Bursa'ya dikkat çekti

Bursa'nın tehlikeli olduğunu vurgulayan Moruwaki, "Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın Düzce tarafından Güney kolu var. Bursa var altında. Ben her zaman Bursa'nın tehlikeli olduğunu söylüyorum. 200-250 senedir kırılmayan noktaları var" diyerek tehlikeye işaret etti.

Moruwaki, İstanbul'daki sağlam bölgeleri de şöyle açıkladı:

"Boğaz'ın iki kenarı zemin olarak kaya. Kaya olduğunda deprem hızlı ve dalga az gidiyor. 1999 depreminde buralarda hasar yoktu ama Avcılar'da hasar çoktu. Ama zemin yumuşaksa deprem yavaş gidiyor ve dalga büyüyor. Ataköy, Zeytinburnu, Küçükçekmece... Deniz kenarı ve yumuşak zemin."Anahtar Kelimeler: Marmara Denizi'ndeSon depremler ?
  • Pazar 32.7 ° / 24.3 ° Güneşli
  • Pazartesi 34.9 ° / 24.8 ° Güneşli
  • Salı 32.5 ° / 25.1 ° Güneşli